İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı
İTÜ Proficiency Sınav İçeriği

İTÜ Proficiency nedir?

İTÜ Hazırlık Okulu (YDY) tarafından akademik takvime göre yılda dört defa yapılan iki aşamalı bir sınavdır.

İTÜ Proficiency sınav aşamaları nelerdir?

Sınavın 1. aşaması çoktan seçmeli olarak yapılır ve 60 puan değerindedir. İkinci aşama ise genelde ilkinden iki gün sonra yapılır ve 40 puan değerindedir.

İTÜ Proficiency 1. Aşama içeriği nasıldır?

İlk aşama 60 puan değerindedir ve 45 çoktan seçmeli sorudan oluşur. 45 sorudan ilk 15 tanesi yakın anlam (restatement) sorusudur. Sonrasında reading bölümü gelir. Bu bölümde 4 ayrı reading parçasından toplam 30 soru sorulur.

İTÜ Proficiency 1. Aşama sınavında restatement soruları 1 puan, reading soruları ise 1.5 puan olarak hesaplanır. İlk aşamadan minimum 30 alan öğrenciler 2. aşamaya girmeye hak kazanırlar.

İTÜ Proficiency 2. Aşama içeriği nasıldır?

İkinci aşama da iki bölümden oluşur ve toplam 40 puan değerindedir.

İlk önce her biri 2 puan değerinde olan 10 soruluk İTÜ Proficiency listening bölümü yapılır.

Daha sonra verilen 3 konudan birini seçip yaklaşık 350 kelimelik bir essay yazmanız gerken İTÜ Proficiency writing bölümü yapılır. Writing bölümü de 20 puanlıktır.

İTÜ Proficiency sınavında başarılı olabilmek için her iki bölüm toplamının en az 60 puan olması gereklidir. Bunu yaparken de ikinci aşamadan en az 20 puan almalısınız. Örneğin; ilk aşamadan 50 puan alıp, ikinciden 10 puan aldığınızda 60 puanı sağlarsınız ancak ikinci aşama notunuz düşük olduğu için sınavı geçemezsiniz.

İTÜ Proficiency Listening sınavı nasıldır, ne sorulur?

İTÜ Proficiency listening sınavı note taking tarzındadır. Önce dağıtılan not alma kağıtlarına listening parçasını dinlerken önemli gördüğünüz yerleri not alırsınız. Listening parçası sadece bir defa dinletilir. Daha 19 adet sorudan oluşan soru kağıtları dağıtılır. Öğrenciler bu soruları almış oldukları notlara göre cevaplarlar. Not aldığınoz kağıtlar ile ilgili bir değerlendirme ya da puanlama yapılmaz.

İTÜ Proficiency Writing sınavı nasıldır, ne sorulur?

İTÜ Proficiency Writing bölümünde Cause, Effect ve Compare & Contrast essay tiplerinden ikisi çıkar. Yani bu 3 essay tipinden biri ya da ikisi her sınavda çıkmaz.

Öğrencilere 3 essay konusu verilir ve bunlardan herhangi birini seçip yaklaşık 350 sayfalık bir essay yazmaları istenir.

İTÜ Hazırlık Atlama için İTÜ Proficiency sınavı dışında kabul edilen sınavlar hangileridir?

İTÜ Hazırlık okulu, İngilizce yeterlilik sınavından muafiyet için TOEFL, PTE, YDS ve YÖKDİL sınavlarını kabul etmektedir. Bu sınavların denkliği bazı dönemlerde değişebilmektedir. En güncel bilgi için İTÜ YDY internet sitesini takip etmenizi tavsiye ederiz.